Bitininkai, norėdami palengvinti bičių dalią, avilius stato arčiau gausių ganyklų. Nuo to priklauso ir medaus rūšies grynumas. Tik tada, jei avilys stovės prie gražaus, švelniai rožinio žydinčių grikių lauko, bitės prineš korius karamelinio grikių medaus. Bitei negali liepti „skristi liepų medaus rinkti“ arba „skristi į mišką lipčiaus“… Bitė viską darys savaip. Todėl rudeninis medus, imamas iš didžiųjų korių, būna mišrus. Bitės medų į korį pradeda kaupti nuo viršaus į apačią, todėl neretai net tame pačiame koryje medus ir jo spalva skiriasi.

anna-reiff-380202-unsplash
2010 05 24 012m(1)

Koks medus yra geriausias?

Pagal biologinę kilmę medus skirstomas į žiedų ir lipčiaus. Žiedų medus – bičių perdirbtas medingųjų augalų žiedų nektaras. Lipčiaus medus – bičių perdirbtos cukringos augalų arba jais besimaitinančių vabzdžių išskyros.

Vienas iš svarbiausių medaus kokybės rodiklių laikomas diastazės skaičius. Tai vienas iš 14 fermentų, randamų meduje. Fermentai yra baltyminės prigimties biologiniai katalizatoriai, jie pagreitina daugelio medžiagų skilimo ir sintezės reakcijas. Diastazės fermentas skaido krakmolą į amidodekstrinus. Jo aktyvumas išreiškiamas diastazės skaičiumi (Gotės vnt.). Pagal Lietuvos standartą 1466-1997 šis skaičius turi būti ne mažesnis kaip 8 vienetai.

Ką tik išgautas medus yra riebios grietinės konsistencijos. Praėjus tam tikram laikui, medus kristalizuojasi, tai lemia, kokia jo rūšis ir esančios gliukozės kiekis. Kristalizacija – natūralus procesas. Jos metu vynuogių cukrus (gliukozė) sudaro kristalus, o vaisių ir kitas cukrus bei medžiagos pripildo jų tarpus.

Natūraliai susikristalizavusio medaus paviršius, indo paviršius ir sienelės būna išmargintos baltais dryžiais – tai vynuoginio cukraus (gliukozės) kristalai. Tokį medų galima drąsiai pirkti. Baltas sluoksnis susikristalizavusio medaus paviršiuje – tai natūralaus medaus rodiklis.

Gliukozė meduje sudaro apie 34 proc. Nustatyta, kad svarbiausius medaus angliavandenius – gliukozę ir fruktozę – žmogaus organizmas daug geriau pasisavina negu sacharozę ar kitą cukrų. Gliukozė iš virškinamojo trakto patenka tiesiai į kraują, o fruktozė virsta gliukoze. Šie angliavandeniai, patekę į žmogaus organizmo audinius, tampa pagrindiniu energijos šaltiniu.

Būtina žinoti, kad blogiau kristalizuojasi nesubrendęs medus. Ilgiau nesikristalizuoja lipčiaus, akacijų medus. Jei jis labai ilgai nesikristalizuoja ir žiemą būna skystas, įtariama, kad yra falsifikuotas arba perkaitintas.

Kaitinant šį produktą daugiau kaip 50 laipsnių, žūsta jo veikliosios medžiagos. Reikėtų vengti žiemą pirkti skysto medaus: tai dažniausiai būna užsienietiškas paveiktas ultragarso bangų arba perkaitintas. Paprastai žiemos metu visas medus būna jau sukietėjęs. Ant pašildyto medaus mažiau išsiskiria arba visai neišsiskiria balto vynuoginio cukraus (gliukozės).

Medaus spalva priklauso nuo kietųjų medžiagų, esančių jame, – geležies, vario, mangano bei kitų makro- ir mikroelementų, taip pat ir dažančių medžiagų – karotinoidų, flavonoidų, chlorofilų ir kitų.

Kuo daugiau meduje makro-, mikroelementų ir dažančių medžiagų, tuo jis tamsesnis. Yra ir bespalvio medaus, susikristalizavęs jis tampa baltas. Tai baltųjų, rausvųjų dobilų, rapsų, barkūnų medus. Jame yra mažiau dažančių medžiagų, tačiau vertingas kitomis savybėmis, tinka vartoti alergiškiems medui žmonėms, mažiems vaikams, kurie yra paprastai jautrūs maistui.

Pirkdami medų, neužmirškite, kad natūralus lietuviškas medus yra ekologiškai švariausias, o jeigu jis yra tinkamai paruoštas (neperkaitintas, nepaveiktas ultragarso bangų), gerai išlaikytas, tai sveikatos požiūriu yra pats vertingiausias.

Medaus savybės

Nustatyta, kad rapsų medus, turintis truputį kartoką skonį, gali teigiamai veikti kepenų veiklą, mažinti padidėjusį skrandžio rūgštingumą. Liepų medus gali veikti raminamai, malšinti kosulį, gripo simptomus. Malonaus savotiško skonio dobilų medus gali turėti teigiamo poveikio fiziškai ir protiškai išsekus, gali gerinti virškinimą, kepenų veiklą. Lipčiaus medus ne toks saldus kaip žiedų. Jis taip pat gali veikti raminamai, gali turėti teigiamo poveikio gydant žaizdas, inkstams ir šlapimtakiams. Kiaulpienių medus kartokas, tačiau kvapus, gali turėti teigiamo poveikio malšinant skausmą, kvėpavimo takų uždegimus, gali mažinti skrandžio rūgštingumą. Vaismedžių medus yra malonaus skonio, gali stiprinti plaukus.

lili
spiecius

Kaip naudoti medų

Liaudies medicinoje nuo gerklų kataro vartotas toks mišinys: kiaušinio trynys ir šaukštas medaus dedamas į stiklinę karšto pieno – geriama rytą nevalgius. Sloga ir gerklės skausmas galima bandyti apmalšinti karšta arbata (šalavijų), į ją įdėta medaus ir įpilta truputį acto. Tokią arbatą galite gerti po valgomąjį šaukštą 6-12 kartų per dieną, taip pat skalauti ja gerklę. Kvėpavimo organų gleivinės atsparumui nuo peršalimo didinti galite čiulpti ir kramtyti medų su koriu. Širdies plakimą gali sumažinti toks gėrimas: 2 arbatiniai šaukšteliai medaus, 0,5 stiklinės obuolių sulčių, 0,5 stiklinės vandens. Gerti kasdien, geriau iš ryto. Valgyti obuolius, vynuoges, spanguoles, žuvį. Vakare prieš miegą – 20 min. šilta vonia kojoms. Slogai ir prienosinių ančių uždegimui malšinti galite čiulpti korinį medų arba korių akučių dangtelius su medumi. Taip daryti 4-6 kartus per dieną, o sunkiai sergant – net 20 kartų per dieną. Sunkiai užmiegantiesiems rekomenduojama 1-2 arbatinius šaukštelius medaus užgerti šilta arbata ar pienu. Aterosklerozės profilaktikai vartoti medų su koriais – žiemą po arbatinį šaukštelį kramtyti 1-2 kartus per dieną du mėnesius. Be to, vartoti vitaminus A ir C.

Naudinga valgyti morkas, citrinas, juoduosius serbentus, aronijas. Nemigai, raumenų traukuliams, ypač naktimis, silpnai atminčiai, sumažėjusiam darbingumui gali teigiamo poveikio turėti 80-100 g medaus per dieną. Taip pat daug daržovių, vynuogių arba jų sulčių. Skrandžio rūgštingumui mažinti teigiamo povieikio gali turėti rapsų medus. Tam reikia rapsų medų ištirpinti iki 50 laipsnių temperatūros pakaitintame vandenyje. Stiklinėje ištirpinti 1 valgomąjį šaukštą medaus (apie 10 proc. tirpalas). Gerti 1,5-2 val. prieš valgant du kartus per dieną. Vartoti keturias savaites.

Medus gali mažinti kraujospūdį, gali teigiamai veikti sergant inkstų ligomis ir nėštumo metu atsiradusią hipertoniją. Tam reikia 3 arbatinius šaukštelius medaus ištirpinti šiltame virintame vandenyje ir išgerti 3 kartus per dieną pavalgius. Taip daryti 3-4 savaites. Nusilpę po persirgtų infekcinių ligų gali pasinaudoti tokiu receptu: paimti 100 g medaus, grietinėlės, žąsies taukų ir 100 g kakavos miltelių, įpilti 15 g šviežių alijošių sulčių, viską gerai sumaišyti ir gerti po vieną valgomąjį šaukštą 2 kartus per dieną, užgeriant stikline virinto šilto pieno.

Medus ir kiti bičių produktai yra pripažinti alergenai, todėl vartoti medų reikia atsakingai ir saikingai, atsiradus nemaloniems pojūčiams būtina pasitarti su gydytoju.

main
Pavasario sodų ir gėlių medus

– surenkamas pavasarį, vasaros pradžioje iš žydinčių sodų bei gėlių yra šviesus, labai aromatingas ir saldus – klasikinis medus. Surinktas iš daugelio augalų, todėl turi įvairių rūšių medaus savybių.

config
Liepų medus

– surenkamas, kai žydi prie bityno esančios šimtametės liepos, dažniausiai liepos pradžioje. Medus šviesiai gelsvas, beveik skaidrus. Susicukravęs būna baltos spalvos. Deja, ne kiekvienais metais gausiai žydi liepos, todėl ir šio medaus bitės suneša ne kasmet.

PICT0041
Grikių medus

– surenkamas, kai žydi grikiai (vai žydzi grikiai ant dirvono) – tamsiai rudas su aukso atspalviu, žinomas dėl savo išskirtinio „karamelinio“ skonio ir ypatingų maistinių-gydomųjų savybių. Grikiai žydi antroje liepos pusėje, todėl grikių medų kopinėjame liepos pabaigoje. Grikių medus ypač naudingas turintiems širdies, kraujagyslių ligų (aterosklerozė), mažakraujystę, kraujotakos ar virškinimo sutrikimų.

red3
Lipčiaus medus

– surenkamas miške ir turi dvigubai daugiau vynuoginio cukraus nei tikrasis medus, o vynuoginis cukrus yra kraujo sudėtyje ir yra svarbiausias širdies energijos šaltinis. Miškingos bičių ganyklos suteikia šiam medui tamsiai rudą spalvą su samaniniu atspalviu, išskirtinį skonį bei mikroelementus, suteikiančius medui papildomos maistinės vertės. Lipčiaus meduje yra apie 24 rūšys mineralinių druskų (tikrajame apie 10).