Bičių pikis – propolis

Tai dezinfekciniai bičių klijai, sakinga malonaus kvapo medžiaga. Bitės pikį renka iš medžių lipnių pumpurų, ūglių, augalų žiedų nektaro. Bitės pikį naudoja įvairių avilio plyšių užlipdymui bei dezinfekcijai, kad neplistų ligos ir bakterijos, tai yra vienintelė bitėms pasiekiama ir ilgus amžius naudojama priemonė apsauganti bites nuo įvairiausių virusų ir padedanti išgyventi.

Įvairios pikio užpiltinės mums, žmonėms, stiprina imunitetą bei suteikia papildomą organizmo apsaugą. Šalinti blogą kvapą, mažinti ar visai nuslopinti skausmą ir tinimą, padėti gyti žaizdoms – šias bičių pikio ypatybes žmonės žinojo jau senovėje. Pikis naudojamas kaip išorinis, ir kaip vidinis vaistas.

pikis
red1
„Bičių pikis – senėjimo priešas“ Parengė Milda Armonaitė, „Lietuvos sveikata“ 2006 spalio mėn. 27 d.

Įrodyta, kad organizmas sensta dėl jame vykstančių oksidacijos procesų, kuriuos gali sustabdyti antioksidantai. Antioksidacinį bičių pikio poveikį nulemia viena jo sudėtyje esančių nesočiųjų riebalų rūgščių – oksideceninė rūgštis. Pastaruoju metu įvairioje medicininėje literatūroje vis dažniau pateikiama duomenų, jog propolis stabdo vėžinių ląstelių formavimąsi, mažina nepageidaujamą chemoterapinių medžiagų ir radiacijos poveikį. Atlikti tyrimai įrodė, kad bičių pikis naikindamas bakterijas mažina uždegimą ir skausmą. Nustatyta, kad jau 0,08 proc. koncentracijos propolio ekstraktas stabdo mikroorganizmų augimą. Propolio preparatai pasižymi antimikrobiniu veikimu – ypač svarbu tai, kad juos vartojant neatsiranda atsparios mikroorganizmų formos (tuo tarpu vartojant antibiotikus, mikroorganizmai greitai prie jų prisitaiko ir tampa jiems atsparūs).

Be to, propolis:

sustiprina penicilino, streptomicino, neomicino, monomicino ir kitų antibiotikų poveikį, pailgina jų veikimo laiką, skatina audinių atsinaujinimą, didina organizmo imuninių ląstelių aktyvumą, atsinaujinimą bei vystymąsi, skatina naudingų medžiagų pasisavinimą organizme, pasižymi plačiu antimikrobiniu veikimu. Gydytojai dažnai naudoja spiritinį pikio tirpalą virškinimo trakto, kepenų ligų ir aterosklerozės gydymui. Chirurgai, norėdami apsisaugoti nuo galimų komplikacijų, prieš operacijas kaip biostimuliatorių, siūlo vartoti pikio tirpalus su arbata ar pienu. Pastaruoju metu bičių pikio preparatai vis dažniau vartojami aterosklerozės ir hipertenzijos gydymui. Jų vartojant mažėja cholesterolio kiekis kraujyje, kraujo spaudimas, nyksta neurozės simptomai. Spiritinis pikio tirpalas:

– didina tulžies sekreciją,
– gerina kepenų funkciją,
– gydo skrandžio opaligę,
– mažina cholesterolio kiekį kraujyje,
– veikia raminančiai.

Kaip vartoti:

– spiritinis bičių pikio tirpalas pasižymi ryškiu priešuždegiminiu, antiseptiniu veikimu, todėl vartojamas burnos gleivinės uždegimui, anginai, faringitui, ūminiam bei lėtiniam periodontitui, pažeistam odos paviršiui gydyti;
– jei pažeista oda – kelis kartus per dieną dėti propolio ekstraktu suvilgytus tamponus;
– sergant lėtiniu faringitu ir tonzilitu – 1-2 kartus per dieną tepti tonziles 8-15 dienų;
– esant burnos ir gerklės infekcijoms – tirpalu (skalavimui tirpalas pasigaminamas į pusę stiklinės vandens įlašinus 30-40 lašų propolio ekstrakto) skalauti kelis kartus per dieną. Pageidaujantiems galime pasiūlyti nedidelį kiekį pikio įvairioms užpiltinėms gaminti.

Kaip vartoti bičių pikį:

Bičių pikis – nuo medžių pumpurų, jaunų šakelių, lapų surinkta sakinga, geltonos ar žalsvos spalvos, malonaus kvapo biologiškai aktyvi medžiaga. Joje yra 55 proc. augalinių dervų ir balzamų, 30 proc. vaško, 10 proc. eterinių aliejų, 5 proc. žiedadulkių, įvairių rūgščių, mikroelementų. Dažniausiai gydymo tikslams vartojami 10-20-30 proc. spiritiniai pikio tirpalai ir 20 proc. aliejinis pikio tirpalas. 20 proc. spiritiniam pikio tirpalui reikia 20 g susmulkinto pikio užpilti 100 ml 70-96 rektifikuoto etilo spirito. Laikoma tamsoje, kasdien suplakama, po 7 dienų filtruojama ir supilama į tamsaus stiklo buteliukus. Gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, vartojamas 20-30 proc. spiritinis pikio tirpalas. Šio tirpalo 40-60 lašų įlašinama į pieno ar arbatos stiklinę. Patariama gerti 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgant. Dantų skausmui gydyti į kiaurą dantį įdedamas pikio trupinėlis, patinusios ir skausmingos dantenos įtrinamos pikiu. Nesveikos dantenos ir klibantys dantys gydomi burną skalaujant degtinėje ištirpintu bičių pikiu, taip pat kompresais. Dėl to nustoja kraujuoti dantenos, mažėja skausmas, išnyksta nemalonus burnos kvapas.

Tulžies pūslės, tulžies latakų, kepenų ligos gydomos degtinėje ištirpintu bičių pikiu: 150 g susmulkinto pikio užpilama 0,5 l degtinės, kelis kartus per dieną smarkiai suplakama, po trijų dienų tirpalas nupilamas ir sumaišomas perpus su vandeniu, pasaldintu medumi. Laikoma tamsioje vietoje. Geriama po 20 lašų tris kartus per dieną, kol praeis skausmas. Sergantiesiems struma (skydliaukės padidėjimas) patariama čiulpti bičių pikio trupinėlius kelis kartus per dieną, kol liauka sumažės. Pasitarus su gydytoju, pikis vartojamas sergant ausų, kvėpavimo organų, virškinamojo trakto, kepenų, inkstų, burnos ertmės ir kitomis ligomis. Chirurgai siūlo vartoti 20 proc. spiritinį pikio tirpalą po 30-40 lašų su arbata ar pienu 3 kartus per dieną prieš valgant kaip biostimuliatorių prieš operacijas ir po operacijos komplikacijų profilaktikai. Vartojant pikį, geriau gyja pūlingos žaizdos, mažėja skausmas ir niežėjimas. Pikio spiritiniais tirpalais gydomos grybelinės odos ligos (trikofitija, epidermofitija). Pikio tepalais gydoma egzema, odos tuberkuliozė, nudegimai ir nušalimai.

Žiedadulkės

Tai vyriškos lytinės augalų ląstelės, kurias renka bitės, jas kaupia kaip maisto atsargą ir jomis maitinasi. Žiedadulkes sudaro apie 250 biologiškai aktyvių cheminių medžiagų (vanduo 12-20 proc., proteinai – apie 20 proc., aminorūgštys – apie 13 proc., vitaminai E, C, B1, B2, B3, B5, B6, H, P, angliavandeniai – 15-38 proc., mikroelementai SI, S, Cu, Co, P, Ba, Se, Li, Na, Fe, Al, Ca, riebalai – 1-14 proc.). Žiedadulkės padeda gydant prostatitą (vartoti po 15 g kas dieną per tris kartus valgant), gydant nuo alkoholizmo (30 g per dieną tris kartus), nuo mažakraujystės, nuo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų. Žiedadulkės vartojamos profilaktiškai. Pageidautina, kad per metus žmogus jų suvartotų bent po 250-300 g. Geriausia tą kiekį suvartoti rudenį – iki spalio vidurio. Vartoti valgant – geriausia pusryčiaujant po vieną valgomąjį šaukštą kasdien. Žiedadulkės stiprina nervų sistemą, skatina kraujo gamybą, mažina kraujospūdį, atkuria fizines jėgas, gerina potenciją, stimuliuoja protinę veiklą, gerina miegą. Kaip visavertis produktas tinka esant klimakterinei neurozei, impotencijai, nervinei depresijai, palengvina vaistų pasisavinimą ir jų veikimą. Vartojant žiedadulkes du kartus per dieną, prostatą galima užmiršti.

ziedadulkes1
2009 675mmm

Žiedadulkes, skirtas vartoti, būtina tirpinti šiltame vandenyje: į 0,5 stiklinės dėti vieną arbatinį šaukštelį, skoniui pagerinti dėti medaus, išgerti pavalgius, jei skrandžio rūgštingumas didelis – prieš valgant. Pažymėtina, kad žiedadulkių sudėtis nedaug skiriasi nuo bičių pienelio. Tik pienelio koncentracija daug didesnė.

Bičių nuodai

Bičių įgėlimai padeda sergant cukralige, radikulitu, reumatu, be to normalizuoja cukraus kiekį kraujyje ir gerina organizmo imuninę sistemą.

Bičių duonelė

Bičių duonelė – įvairių žiedadulkių rinkinys specialiai užkonservuotas korio akelėse. Jos labai vertingas produktas, turintis beveik visas subalansuotas maisto medžiagas, reikalingas organizmui. Joje gausu vitaminų, baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, mikroelementų.

Nuo žiedadulkių bičių duonelė skiriasi tuo, kad joje yra monosacharidų, pieno rūgšties ir daugiau vitamino K. Bičių duonelę lengviau pasisavina žmogaus organizmas. Biocheminiu požiūriu ji turi mažiau baltymų, kur kas daugiau angliavandenių ir iki 1,5 proc. lipidų. Bičių duonelės vitaminų sudėtis yra beveik tokia pati kaip žiedadulkių, tačiau duonelėje yra daugiau vitamino K ir gerokai mažiau E. Bičių duonelės aktyvusis rūgštingumas (pH 4,3) yra didesnis negu žiedadulkių (pH 6,3). Pagal savo biologinę sudėtį ir fiziologinį poveikį bičių duonelė beveik nesiskiria nuo žiedadulkių. Bičių duonelė rekomenduojama sergantiesiems mažakraujyste, hepatitu, cukriniu diabetu, virškinamojo trakto, ypač žarnyno, kepenų ligomis, nusilpus. Bičių duonelę profilaktiškai rekomenduojama vartoti po 10-15 g, o gydymo tikslais – 20-30 g per dieną.

Bičių pienelis

Bičių pienelis yra bičių žandų ir ryklės liaukų sekretas. Tai rūgštoka, grietinės konsistencijos, balta su gelsvu atspalviu specifinio skonio, biologiškai aktyvi medžiaga. Natūralus bičių pienelis turi 65 proc. vandens, 9-19 proc. baltymų, 9-18 proc. angliavandenių, 4-6 proc. riebalų, iš jų 16 riebalinių rūgščių. Baltymuose yra 22 nepakeičiamos aminorūgštys. Bičių pienelyje yra beveik visi B grupės vitaminai, vitaminai C, A, D, PP, E, pantoteno ir folinė rūgštys, gausu mineralinių medžiagų: geležies, sieros, magnio, kalcio, cinko, kobalto ir kt., daug hormonų, acetilcholino. Bičių pienelį reikia laikyti šaldymo kameroje, prieš vartojimą išėmus palaikyti 2-3 min. kambario temperatūroje. Su stikline mentele paimti ryžio dydžio (80-100 g) gabalėlį, padėti po liežuviu, o indą vėl įdėti į šaldytuvą. Patartina vartoti 2 kartus per dieną pavalgius. Po liežuviu laikyti, kol visiškai ištirps ir bus nurytas su seilėmis. Japonai siūlo vartoti bičių pienelį, sumaišytą su medumi santykiu 1 ir 100, po arbatinį šaukštelį 2-3 kartus per dieną prieš valgant. Bičių pienelis vartojamas sergant lėtinėmis kvėpavimo ligomis, kai yra hipotrofijos požymių. Jį vartoti ypač patartina vaikams. Pagerėja apetitas, padidėja kūno masė, sumažėja arba pranyksta hipotrofijos požymiai, gerėja miegas, pranyksta nervingumas. Vaikams paros norma – 10-50 mg. Bičių pienelis vartojamas bronchinei astmai gydyti, jo biostimuliuojamasis ir tonizuojamasis poveikis turi reikšmės gydant širdies ir kraujagyslių lygas. Ypač aktyvus ankstyvos smegenų kraujagyslių aterosklerozės atvejais, esant pastebimiems neurovegetaciniams požymiams. Vartojant bičių pienelį dingsta nervingumas, pagerėja atmintis ir regėjimas. Bičių pieneliu galima reguliuoti tiek padidėjusį, tiek sumažėjusį kraujo spaudimą. Teigiamai veikia gydant kojų arterijų susiaurėjimą, tinka vartoti sergantiesiems cukralige, gydant lėtines kepenų ligas, po sunkių operacijų ir traumų. Bičių pienelį patartina vartoti kartu su žiedadulkėmis.